Oblíbené hry Tour de Beer a Tour de Wine i v Pardubicích? Podpořte nás na HitHitu a ještě spolu udělejme radost lékařům a sestřičkám!

Více zde


National Technical Museum

Million Dollar Race

4.54.54.54.54.5
153times
Facebook Email Messenger
GetOutFun-national-technical-museum App

Go through the most visited museum in the Czech Republic with a fun scavenger hunt with your family or friends. You will also get to know the most interesting exhibits of the National Technical Museum connected with the virtual reality of your smartphone. You will engage your brain muscles, see how mindful you are, and have some fun.


National Technical Museum - Million Dollar Race

4.54.54.54.54.5
153times
Facebook Facebook Messenger

Go through the most visited museum in the Czech Republic with a fun scavenger hunt with your family or friends. You will also get to know the most interesting exhibits of the National Technical Museum connected with the virtual reality of your smartphone. You will engage your brain muscles, see how mindful you are, and have some fun.

Game variants

Easy Medium Hard
Prague - Národní technické muzeum
cca 1:50
cca 1,5 km
1-4 players
Price for team
Buy game in sale
BENEFIT_PLUS
EDENRED
BENTELER
UP
Sodexo
Benefity
Benefitka
GUSTO
EBENEFITY

Voucher validity - 12 months

Story

It is 1947 and one of the richest man in the world, Henry Ford, died in the United States a few weeks ago. His influence on business, management and marketing as well as culture and society in general, was so significant that twenty of the richest and most influential people in the world decided to carry out a million-dollar race around the world in his honor. The winner is the one who gets the fastest from Hamburg to Hamburg through several checkpoints. You have been chosen by American billionaire to help him plan his trip around the world.

Can you handle all the pitfalls and join the names like Ressl, Křižík or Veverka's cousins? Return to the Czech nation the glory that it deserves!

Opening hours of NTM:

Monday                                CLOSED
Tuesday                               9 AM - 6 PM
Wednesday                         9 AM - 6 PM
Thursday                             9 AM - 6 PM
Friday                                   9 AM - 6 PM
Saturday                              9 AM - 6 PM
Sunday                                9 AM - 6 PM
Holiday                                9 AM - 6 PM

Make sure you have enough time!

Selected review

For whom?

Vouchers


Voucher 1 Voucher 3 Voucher 5
Voucher 2 Voucher 4 Voucher 6

Video

How it works?

Zahrát si venkovní únikovou hru nikdy nebylo jednodušší! Vše, co je potřeba udělat, lze shrnout do tří jednoduchých kroků. To jediné, co budete potřebovat, je váš mobilní telefon s připojením na internet a vášeň pro hru a dobrodružství!

Co jsou ty 3 jednoduché kroky?

  1. Vyberte si na webu únikovou hru a zakupte skrz zabezpečenou platební bránu GoPay stisknutím tlačítka Koupit. Na email Vám poté přijde potvrzení a kód Vaší hry.
  2. Stáhněte si aplikaci výběrem ze 2 možností:
    1. Jděte do obchodu Google Play, či App Store, najděte si aplikaci s názvem „Get Out Fun“ a dejte „Instalovat“.
    2. Naskenujte si QR kód z infografiky a potvrďte instalaci aplikace.

    Projděte prvotní registrací a vytvořte si v aplikaci svůj vlastní účet. Příště už tak bude všechno jednodušší a pro výběr jakékoliv nové hry jen vstoupíte do svého účtu v aplikaci.

  3. Kód hry, který Vám přišel na email, vložte do aplikace a hrajte! Kdykoli budete připraveni a odhodláni vyrazit na výlet plný luštění a logických hádanek, spusťte hru a vydejte se na cestu za pokladem, či zachránit celý svět!

City Street Games s.r.o.

Kaprova 42/14
Praha 1 - Staré Město
110 00
IČ: 06 555 683

Do you have any questions or something in mind? Ask us!